World Cup 2018 Schedule

2018 FIFA World Cup Russia All Matches Schedule, Fixture, Timetable

World’s most significant sports event FIFA World Cup is going to kick-off and lovers are getting excited. This time FIFA World Cup 2018 will be held in Russia and it’s likely to continue for 32 days beginning from 14th June, 2018 till 15th July, 2018. But, there are total 8 Groups (Group A — Group H) in which every one is having 4 Teams. Here we have the list of the matches for you to make certain that you don’t lose some of schedule or the match timings.

FIFA World Cup 2018 Group G Schedule, Fixture, Timetable, Teams and Predictions

FIFA World Cup 2018 Russia All Matches Schedule

GROUP STAGE
DateMatchVenueKick-off
Thursday June 14 Russia vs Saudi Arabia (A) Moscow (Luzhniki) 4pm GMT
Friday June 15 Egypt vs Uruguay (A) Ekaterinburg 1pm
Friday June 15 Morocco vs Iran (B) St Petersburg 4pm
Friday June 15 Portugal vs Spain (B) Sochi 7pm
Saturday June 16 France vs Australia (C) Kazan 11am
Saturday June 16 Argentina vs Iceland (D) Moscow (Spartak) 2pm
Saturday June 16 Peru vs Denmark (C) Saransk 5pm
Saturday June 16 Croatia vs Nigeria (D) Kaliningrad 8pm
Sunday June 17 Costa Rica vs Serbia (E) Samara 1pm
Sunday June 17 Germany vs Mexico (F) Moscow (Luzhniki) 4pm
Sunday June 17 Brazil vs Switzerland (E) Rostov-on-Don 7pm
Monday June 18 Sweden vs South Korea (F) Nizhny Novgorod 1pm
Monday June 18 Belgium vs Panama (G) Sochi 4pm
Monday June 18 Tunisia vs England (G) Volgograd 7pm
Tuesday June 19 Poland vs Senegal (H) Moscow (Spartak) 1pm
Tuesday June 19 Colombia vs Japan (H) Saransk 4pm
Tuesday June 19 Russia vs Egypt (A) St Petersburg 7pm
Wednesday June 20 Portugal vs  Morocco (B) Moscow (Luzhniki) 1pm
Wednesday June 20 Uruguay vs Saudi Arabia (A) Rostov-on-Don 4pm
Wednesday June 20 Iran vs  Spain (B) Kazan 7pm
Thursday June 21 France vs Peru (C) Ekaterinburg 1pm
Thursday June 21 Denmark vs Australia (C) Samara 4pm
Thursday June 21 Argentina vs  Croatia (D) Nizhny Novgorod 7pm
Friday June 22 Brazil vs  Costa Rica (E) St Petersburg 1pm
Friday June 22 Nigeria vs  Iceland (D) Volgograd 4pm
Friday June 22 Serbia vs  Switzerland (E) Kaliningrad 7pm
Saturday June 23 Belgium vs  Tunisia (G) Moscow (Spartak) 1pm
Saturday June 23 Germany vs  Sweden (F) Sochi 4pm
Saturday June 23 South Korea vs  Mexico (F) Rostov-on-Don 7pm
Sunday June 24 England vs  Panama (G) Nizhny Novgorod 1pm
Sunday June 24 Japan vs Senegal (H) Ekaterinburg 4pm
Sunday June 24 Poland vs Colombia (H) Kazan 7pm
Monday June 25 Uruguay vs Russia (A) Samara 3pm
Monday June 25 Saudi Arabia vs Egypt (A) Volgograd 3pm
Monday June 25 Spain vs Morocco (B) Kaliningrad 7pm
Monday June 25 Iran vs Portugal (B) Saransk 7pm
Tuesday June 26 Denmark vs France (C) Moscow (Luzhniki) 3pm
Tuesday June 26 Australia vs Peru (C) Sochi 3pm
Tuesday June 26 Nigeria vs  Argentina (D) St Petersburg 7pm
Tuesday June 26 Iceland vs  Croatia (D) Rostov-on-Don 7pm
Wednesday June 27 South Korea vs  Germany (F) Kazan 3pm
Wednesday June 27 Mexico vs Sweden (F) Ekaterinburg 3pm
Wednesday June 27 Serbia vs Brazil (E) Moscow (Spartak) 7pm
Wednesday June 27 Switzerland vs Costa Rica (E) Nizhny Novgorod 7pm
Thursday June 28 Japan vs  Poland (H) Volgograd 3pm
Thursday June 28 Senegal vs  Colombia (H) Samara 3pm
Thursday June 28 England vs  Belgium (G) Kaliningrad 7pm
Thursday June 28 Panama vs Tunisia (G) Saransk 7pm
LAST 16
Saturday June 30 1C vs  2D (Match 50)Kazan 3pm
Saturday June 30 1A vs  2B (Match 49)Sochi 7pm
Sunday July 1 1B vs  2A (Match 51)Moscow 3pm
Sunday July 1 1D vs  2C (Match 52)Nizhny Novgorod 7pm
Monday July 2 1E vs  2F (Match 53)Samara 3pm
Monday July 2 1G vs  2H (Match 54)Rostov-on-Don 7pm
Tuesday July 3 1F vs  2E (Match 55)St Petersburg 3pm
Tuesday July 3 1H vs  2G (Match 56)Moscow (Spartak) 7pm
QUARTER-FINALS
Friday July 6 Winner 49 vs  winner 50 (57) Nizhny Novgorod 3pm
Friday July 6 Winner 53 vs  winner 54 (58) Kazan 7pm
Saturday July 7 Winner 55 vs  winner 56 (60) Samara 3pm
Saturday July 7 Winner 51 vs  winner 52 (59) Sochi 7pm
SEMI-FINALS
Tuesday July 10 Winner 57 vs  winner 58 St Petersburg 7pm
Wednesday July 11 Winner 59 vs winner 60 Moscow (Luzhniki) 7pm
THIRD-PLACE PLAY-OFF
Saturday July 14Losers of two semi-finals St Petersburg 3pm
FINAL
Sunday July 15Winners of two-semi-finals Moscow (Luzhniki) 4pm

We are updating regularly the information accordingly so that you won’t miss any of the updates on 2018 FIFA World Cup Russia. Stay connected with us for more updates and please share this Fifa World Cup 2018 Schedule with others on different social media platforms like Facebook, Twitter, Google+ etc.

One Comments

  1. Pingback: FIFA World Cup 2018 Group G Schedule, Fixture, Timetable, Teams and Predictions

Leave a Reply

Your email address will not be published.